Bře
31
2009

Sociální gumy

Předem všem čtenářům oznamuji, že osoby a případy zde uvedené jsou pouze příkladové. Jákákoli podobnost s reálnými osobami či situacemi je čistě náhodná a za případnou shodu se jako autor omlouvám.

Jak již jsem v popisu naznačil, dnes se budeme zabývat pojmem „sociální guma“. To byste se divili, co všechno tento pojem může znamenat. Jednak se jedná o osoby, které Vás něčím přitroublým zaujmou již na první pohled – podivíni především. Dále také mezi sociální gumy patří podobní ztroskotanci jako takoví ti lidé strkající si do pusy normální trávu (to jsou přežvýkavci), lidé strkající si do pusy také trávu však zapálenou (to jsou naopak vyhulenci a vyližkebule), lidé se spoustou drobáků, které jim neobyčejně překáží a musí se jich proto urychleně zbavit (hráči automatů) a další exempláře si dokážete domyslet.

Mě však dnes zajímá jiná skupina obyvatel. Vše budu uvádět na příkladech, které následně rozeberu.

Případ první – prakticky nejsem a nevím, na čem chci být

Příběh

Žil byl jednou jeden Jeroným. Jako správný student pravidelně navštěvuje jistou střední školu se zaměřením na automobily. Třída je tedy plná chlapců a zakopnout o dívku je prakticky zázrak. Co se však nestane. Mladý Jeroným organizuje určitou akci a ,světe, div se,  je mezi organizátory také jedna slečna – Eržika. Je to vcelku milá slečna, smyslem pro humor nezaostává a ošklivá také není. Organizace je spíše o chození do hospody. Tedy v pravidelných intervalech se oba vídají. Po čase Eržiku s Jeronýmem potká Jeronýmův dlouholetý kamarád Cecil v restauračním zařízení.Již od prvního pohledu se mu něco nezdá – vždyť Jeroným nikdy s žádnou slečnou nikam nechodí. Cecil posedí, popovídá si a s Jeronýmem se domluví, že půjdou večer zapařit. Eržika však musí domů a jelikož je obyvatelkou jiného města,  rozhodnou se oba chlapci ji doprovodit na nádraží. Před nádražím však pro jistotu Cecil počká, aby případně nedělal křena. „Něco mezi nimi bude. Přeci se celou cestu drželi za ruce“ říká si v duchu Cecil. Jeroným po dlouhé době příjde. Cecil se ho hned vyptává, jestli oba spolu „chodí“. Jeroným ho však ujišťuje, že pravděpodobně ne, ale on jako neví….

Vysvětlení a rozlousknutí

Zde máte nádherný případ gumy na druhou – v odborné terminologii zpuchřelé gumy. Zde Jeroným udělal největší chybu v tom, že si nestanovil priority. Nyní má s Eržikou veliký problém. Ona ho určitě miluje nebo ho má alespoň ráda, Jeroným však ale neví, co chce. Sice okolí říká, že nemá žádný partnerský poměr se zde zmíněnou Eržikou, na druhou stranu se s ní však drží za ruku, ocumlává a možná s ní dělá ještě větší bejkárny. Inu toto opravdu není zdravý kamarádský vztah, ale chudák Jeroným neví, na čem chce být. V tomto případě mu pomůže jeho kamarád Cecil s kamarádkou Josefínou, kteří mu uštědří pořádnou ránu kladivem. Třeba pochopí, že tím Eržiku taky může utrápit…

Případ druhý – nevím, na čem jsem

Příběh

Žil byl jednou jeden Cecil. Náhodou to byl kamarád Jeronýma. Cecil se však dostal do trochu jiné situace než Jeroným. Potkal dokonalou slečnu jmenující se Adelajda. Šel s ní na pár schůzek a uvědomil si, že je pro něj ta pravá osoba. Jelikož je Cecil skvělý básník, napsal Adelajdě básničku vyjadřující všechny jeho city vůči ní. Adelajda však z této události udělala čistě trezorovou záležitost a na příští schůzce se chová jakoby se nic nestalo. Toto však Cecil nechápe a snaží se celou situaci uchopit za ten správný cíp. Jelokož je však stydlivý (ne, že by nebyl hezký, šarmantní, vtipný, inteligentí a otevřený společnosti) a nedokáže před Adelajdou cokoli říci. Pokud se však nerozhodne, bude na něj Adelajda však stále čekat?…

Vysvětlení a rozlousknutí

Toto je typicky příkladová variace na zpuchřelou gumu, proto tomuto případu říkáme guma kluzká. Kluzká proto, že zde se musí pracovat velmi opatrně, aby člověk neuklouzl a neskončil na jsitě kluzkém povrchu zabořen až po uši. Zde má situace dvě řešení. Buď nebude Adelaida dělat z této věci čistěě trezorovou záležitost a svému obdivateli Cecilovi se svěří, nebo bude muset podniknout záchranou akci Cecil. Ten je však v situaci, kde si musí opravdu dávat pozor. Jeho jednání totiž může mít dva konce. Samozřejmě by si měl také ujasnit své priority, nebýt tak zásadový a zkusit Adelajdu políbit. Buď skončí na vrcholu a Adelajda polibek opětuje nebo se s ní už nikdy více neuvidí…

Závěrečné shrnutí

Na výše uvedených dvou případech jsem demonstroval, jak takové gumování také může vypadat. Není to však to jediné, co Vás může na vašich toulkách potkat. Pokud tedy máte nějaký gumovací příběh, nebojte se ho zaslat proslulému českému doktorovi v oboru Sociálních gum GuDr.Ondřeji Bejblovi. Ten danou situaci zanalyzuje a uvede Vám nástin řešení situace. Nebude samozřejmě chybět gumoterminologie, která vše osvětlí názorněji než jakákoli příručka nalezená ve vyhledávači google.

Related Posts

About the Author: Ondřej Bejbl

1 Comment + Add Comment

Leave a comment

:D :) ^_^ :( :o 8) ;-( :lol: xD :wink: :evil: :p :whistle: :woot: :sleep: =] :sick: :straight: :ninja: :love: :kiss: :angel: :bandit: :alien:

Kontakt

ICQ: 196-818-867
e-mail: info@i-efg.cz
facebook: http://facebook.com/EFGcz